הדרך לאושר עוברת דרך הארון !

עשר מתוך עשר נשים מקוות  ומייחלות להגיע  אחרי יום עבודה ארוך ומתיש לבית נקי ומסודר. אין דבר העושה אישה מאושרת יותר מבית מאורגן. על מנת להגיע  לאושר יש להצטייד בכמות גדולה של ארונות מכל הסוגים ומכל המינים.

המלצה חמה – לתכנן את הארונות כבר בתהליך הראשוני של הבית ולא לנסות "לשרבב" אותם אח"כ בשלב הגמר ולקוות "שיהיה בסדר"… !

צעד ראשון לקראת תכנון האחסון בבית הוא ספירת מלאי ,רשימה של כל החפצים הדורשים אחסון כולל כלי עבודה וספרים . הרשימה צריכה לכלול את כל המלאי הקיים. לאחר מכן יש חלוקה לקטגוריות ולעדיפויות בשימוש. את מקומות האחסון יש לתכנן בהתאם  לרשימה שהוכנה. רשימת חפצים "מעצבנים" חשובה ביותר לצורך הכנת התוכנית.

אחסון בארונות נחלק לשני סוגים עיקריים:

  1. אחסון נגיש ויומיומי.
  2. אחסון של  "פעם ב…"

על האחסון הנגיש נמנים ארונות הבגדים, המטבח וחדר הרחצה.

יש לזכור שעומק ארון הבגדים   צריך להיות 65 ס"מ ברוטו (כדי שהז'קטים לא יתקמטו).

מקום אחסון נגיש וטוב יכול להיות חלל מתחת למדרגות- אם קיים, היות ובשל עומקו ניתן לנצלו לאחסון חפצים שהם מגושמים או בעלי צורה קשה לאחסון.

אחסון נגיש כולל  גם את ארונות השרות למיניהם המיועדים למטאטא, שואב אבק, כלי ניקוי, קרש גיהוץ וכו'. תכנונו צריך להיות צר וגבוה בהתאם לרוחב הפריט הרחב ביותר.

אחסון לא נגיש- "פעם ב.."

אחסון זה נועד לכל אותם  סוגי ציוד שהשימוש בהם נעשה לעתים רחוקות כמו: ציוד לסקי, לדייג, ציוד מחנאות, ציוד ל"מילואים" או כל ציוד שלא מחייב מגע יומיומי. חפצים אלו יש לאחסן בחלקים הגבוהים של הארון.

מצעים

מומלץ לתכנן ארון מרכזי לשימוש כל בני הבית ולאחסן בו מצעים ומגבות- נגישים ביותר, שמיכות חורף, כריות רזרביות בחלק הפחות נגיש.

מומלץ לא לאחסן מצעים ומגבות בארון הבגדים.

נעליים

מי ששייך למועדון של אימלדה מרקוס צריך כמובן ארון נפרד ובעל מידות…

אך בהנחה שרוב הציבור  אינו מגיע לכמויות דנן- הארון המומלץ הוא ארון מאוורר . אין צורך לרכז את נעלי כל בני הבית במקום אחד.

למתגוררים בבית צמוד  קרקע כדאי למקם את הארון בכניסה, סמוך לחניה, כך שאפשר יהיה להחליף נעליים מיד בכניסה הביתה. במקום אחר אפשר לארגו ארון נוסף ומאוורר כמובן, אך לא בחדר השינה, שכן הניחוח העולה אינו מהטובים שבהם…

באשר למדפים: אין צורך להשקיע במדפים משופעים ומשוכללים. מדפים פשוטים, עמוקים דיים כנדרש ממידות הנעליים מספקים בהחלט!

פיציפקעס- להראות או להסתיר?

האספנים והאוגרים יקצו לחפצים המיוחדים מקום  של כבוד ויציגו את האוספים בצורה מכובדת. על כל התפאורה חייבת להיות תאורה מתאימה ונכונה, או

ארון / מדפים שיבליטו את נוכחותם באופן מחמיא.

חפצים סנטימנטליים- נשמרים בדרך כלל בהחבא. לצורך זה יש לתאם מגירות

התואמות את גודלם.

חפצים "קטנים"- שאינם בשימוש יומיומי כמו אלבומי תמונות אפשר לאחסן ברהיט הטלוויזיה- בחלקו האחורי והפחות נגיש, אך בר מציאה מהירה למקרה הצורך. יחד עמם אפשר לאחסן גם קלסרים שונים או ניירת "קבועה" כחוזים למיניהם וכו'. יש לזכור להשאיר מקום פנוי לאחסון עתידי (כ- 20% ) .

קלטות, קסטות ודיסקים יש לאחסן ליד הטלוויזיה / מערכת במגירות נשלפות ונוחות.

ניירת-לכולם מוכרת תופעת הניירת האינסופית המגיעה מידי יום. חשבונות, פתקים מהגננת ומבית הספר, קבלות שונות ועוד… בהעדר מקום מיוחד לניירת מסוג זה הסיכוי הוא שהיא תגרום להצפה…

מומלץ לתכנן מעין "משרדון"- שאינו אלא מקום שאליו ניתן "לדחוף" את כל הניירת אף ללא סדר ובלבד שלא תתגלגל על השיש במטבח, על שולחן האוכל וכו'… "המשרדון" יכול להיות מגירה במטבח או בכניסה. האחרונה מומלצת שכן בדרך כלל הניירת נכנסת הביתה עם המחזיקים בה.

ציוד חשוב-דרכונים, תכשיטים, משקפיים, תרופות ועוד- כדאי לקבץ באחד מרהיטי הבית. סט של מגירות יכול להיות פתרון יעיל. אפשר להציב אותו בחדר השינה או במטבח. תרופות דורשות תנאי אחסון מיוחדים. במידה ואין ארון תרופות ומאחסנים אותן עם הציוד  "החשוב" במטבח, יש לוודא שלא תהיינה סמוכות מקור חום קרוב (תנור אפיה).

ולסיום- מימוש המשאלה של בעל\ ת הבית לחזור לבית מסודר עובר כנראה דרך הארונות.