מאת: ברברה ברזין "Barbara Berzin" הסטודיו להכשרת מעצבי פנים.

המבואה

"הול" מואר היה פעם כינוי לחלל כניסה אטרקטיבי בדירה.

בהול (המבואה) תלו את המעילים, הכובעים, התיקים, הציצו במראה וסרקו את השיער לפני היציאה מהבית.

בבתים האירופאים וגם בבתים שנבנו בארץ בשנות העשרים והשלושים- עוצבה המבואה כחלל סגור, ריבועי וממנו היו הפתחים לשאר חללי הבית.

יחד עם המגמה של "כיבוש שטחים" בבניה הישראלית, (ראה סיפוח מרפסות לחדרי המגורים, פתיחת המטבח לכיוון הסלון) נפתחה המבואה לחלל המגורים. מיקומה והגדרתה של המבואה בחלל הבית הצטמצמה ופחתה עד שהפכה מחלל תלת מימדי, חדר קטן העומד בפני עצמו, לתזכורת קטנה בלבד: מתלה מעוצב למעילים בכניסה, מקום למטריות מראה ומדף.

אולם, אין לזלזל בחשיבותה של המבואה וראוי להחזיר עטרה ליושנה . אפשר לעשות זאת ע"י תכנון תקרה נמוכה יותר בכניסה לבית , או בנית קירות נמוכים שיעזרו להגדיר את חלל הכניסה.

המבואה יכולה לווסת את המעבר של באי הבית מהחוץ אל הפנים. זה הגבול המצביע על  קצה הטריטוריה הפרטית של בני הבית ומהווה את כרטיס הכניסה למעונם, תוך רמיזה על אופיו של הבית והאווירה השורה בו.

את המעבר מהחוץ לפנים, אפשר לרכך או להדגיש ע"י עיצוב המבואה. זהו חלל קטן יחסית לשאר חלקי הבית ולכן יש לתכננו בקפידה.

 אם ברצוננו לרכך את הכניסה מהחוץ המואר והפתוח לתוך האינטימיות, אפשר ליצור מבואה מוארת בצבעים בהירים.

אם ברצוננו ליצור כניסה דרמטית יותר- ניתן ע"י גוונים כהים ותאורה עמומה- זה ייצור מעבר חריף בין אור לחושך.

אפשר להציב במבואה פרטי ריהוט או אביזרי נוי- כאלמנטים פיסוליים, לאו דווקא שימושיים.

אם ברצוננו ליצור אלמנט של הפתעה, אפשר לרצף את המבואה בריצוף השונה מהריצוף בשאר חלקי הבית, קירות שאינם מגיעים עד התקרה, תאורה שאינה פונקציונלית אלא יוצרת אפקטים של הצללות אם המגמה היא לניצול מקסימלי של שטח הדירה- מחברים את המבואה לחלל המרכזי על מנת ליצור, מיד בכניסה, אפקט של גודל ומרחב.

ואולם, אם אנו רוצים תכנון שייצור ענין וסקרנות, כדאי לתכנן את הכניסה לבית דרך מבואה שתסתיר חלק מחלליו הפתוחים, תיצור אתנחתא, תקבל את הנכנס הביתה, תעכב אותו ותורה לו  על כיוון התקדמותו.

הערה: אסור לשכוח לתכנן בכניסה מקום למפתחות, מקום (סגור) לניירת ולדואר.ברברה ברזין מעצבת פנים המתמחה במגזר הפרטי ובעלת "ברברה ברזין הסטודיו להכשרת מעצבי פנים". ברברה מלמדת בסטודיו מעצבי פנים מ 1990, מאז סיימו מאות בוגרים העובדים בתחום בהצלחה. הסטודיו מלמד בשיטה ייחודית בארץ של חניכה אישית, שיטת "האומן והשוליה". בשיטה זו משלבים לימוד ועבודה בעיצוב פנים על פרויקטים עם לקוחות אמתיים. העבודה מתבצעת בפועל משרדה של אדריכלית פנים ברברה ברזין בעלת ניסיון של מעל 30 שנה ומאות רבות של פרויקטים. בסיום המסלול של לימודי עיצוב פנים הבוגרים מוכנים לעבודה כעצמאים עם ניסיון מוכח.

סגירת תפריט
לשליחת הודעה
שלחו לנו הודעה
היי יקירה,
מתעניינת בלימודי עיצוב פנים? דברי איתי ❤️
דילוג לתוכן