לימודי אדריכלות או עיצוב פנים?

שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
לימודי עיצוב פנים
לימודי עיצוב פנים

לימודי אדריכלות ועיצוב פנים או לימודי תעודה עיצוב פנים או קורס בעיצוב פנים או מה?

בבקשה להתעורר יקיריי. אנשים נורמאלים הולכים ללמוד עיצוב פנים כדי שיהיה להם בסוף מקצוע ביד! אנשים נורמאלים הולכים ללמוד 3-4 שנים וקורעים את התחת בלימודים ועוד עובדים בכל מיני עבודות מוזרות כדי לפרנס את עצמם כדי שבסוף יהיה להם מקצוע ! כן, כן! מקצוע, מן דבר כזה, מקצוע. לא תואר, ולא תעודה ולא בטיח. מ – ק – צ – ו – ע ! שאפשר להתפרנס ממנו בכבוד. מקצוע מצמיח, מרגש ומלהיב שכייף לקום כל בוקר לעבודה. וכאן המקום להדגיש שמקצוע לא לומדים באקדמיה ולא במכללה. למה? ככה. אז לא להתבלבל.

בשום אוניברסיטה, טכניון או מכללה לא מלמדים מקצוע. ואין גם שום יומרה. אם אתם לומדים רפואה בת"א זה עדיין לא הופך אותך לרופא/ה. יש לעבור סטאז' מפרך של שנים כדי שתהיי/ה מוסמך לרפואה ותוכל לטפל באנשים. ומה זה הסטאז' הזה באמת?! זו ההתנסות האמיתית בפועל, זה הפיכת הידע התיאורטי למקצוע פרגמאטי ופרקטי זה הדבר האמיתי.

בשנת 1984 סיימתי לימודי עיצוב פנים בבית ספר הפרטי הכי יקר בארץ "הסדנא" והייתי לבוגרת הראשונה והמצטיינת שלו. חמושה בתעודה מזהירה, תיק עבודות מרשים וברק בעיניים, יצאתי לחפש עבודה בשוק האדריכלים.

יקיריי, קל זה לא היה. בצר לי, פניתי לבת-דודה של אבא שלי חנה, שתפעיל את קשריה, מה שנקרא אצלנו "פרוטקציה" שתסתדר לי איזה שהיא עבודה במשרד, לא משנה מה. הפרוטקציה עבדה וחיש מצאתי את עצמי עובדת במשרדם של רם ועדה כרמי.

למען הגילוי הנאות זה המקום להגיד שהייתי שרויה באימה גדולה. לא ידעתי מהחיים שלי. לא הבנתי מימיני ומשמאלי, מה ואיך – כי את המלאכה לא ידעתי.
המזל הגדול שלי, שהייתה לי בגרות בשרטוט טכני, פרט שולי ששכחתי לציין.
בגיל 18 סיימתי את אורט טכניקום גבעתיים במגמת שרטוט אדריכלי. וכן. שוב בהצטיינות יתרה.

במבט לאחור (אני כבר סופרת 57) אני מסתכלת על השנים שלמדתי בטכניקום, בסדנא, השלמה בברקלי קליפורניה, ותוהה ביני לבין עצמי, איזה בזבוז של שנים, זמן כסף ואנרגיה הייתה כל השטות הזאת. לקח לי זמן להודות שאת העבודה, המלאכה האמיתית למדתי במשרדם של רם ועדה שהיו המנטורים שלי. הם הנחילו לי את המקצוע המדהים הזה ע"י חניכה
אישית ועשייה אמיתית.

לימודי אדריכלות ועיצוב פנים, או לימודי תעודה בעיצוב פנים, או קורס בעיצוב פנים או תואר ראשון בעיצוב פנים או קקי בלבן בעיצוב פנים… או כל מסלול אקדמאי אחר –
כל זה לא משנה דבר, כי מזה עבודה לא תצא!

אני לא בעד או נגד אקדמיה, אני נגד בזבוז זמן ואנרגיה מיותרים.

להמלצתי יש לחזור לשיטת הלימוד הקלאסית של "האומן והשוליה" כמו שלמדו בגילדות בימי הביניים באירופה. שרזי המקצוע נלמדו ע"י המאסטר תוך כדי למידה תיאורטית ועבודה מעשית וחניכה אישית ככלים שלובים ושזורים זה בזה

 

סגירת תפריט