לימודי ארכיטקטורה מעניקים את ההכשרה הנדרשת לעבודה כאדריכל או ארכיטקט. מדובר בלימודים אינטנסיביים, מעשיים ותיאורטיים, אשר מקנים הבנה מעשית לצד פיתוח התכונות היצירתיות והאומנותיות שבסטודנטים.

לימודי ארכיטקטורה מקנים לסטודנטים בסיס תרבותי מקיף ונרחב. בלימודים אלה, הסטודנטים לומדים כיצד לנתח את הסביבה הפיזית של האדם, וכיצד לראות בה סוג של ראי לתרבות, לחברה ולכלכלה העכשוויות.

לימודי ארכיטקטורה, במקביל לבסיס ההנדסי החזק שהם מעניקים לסטודנטים, מבקשים לטפח את היצירתיות של הסטודנטים, את עצמאות המחשבה שלהם, ואת היכולת הביקורתית שלהם כלפי הנעשה בתחום הבנייה והאדריכלות.

מן הסטודנטים לארכיטקטורה נדרשת מידה רבה של הבנה במגוון רחב של תחומים, בהם אומנות, ידע טכנולוגי והנדסי, הבנה חברתית, הבנה סביבתית, וכדומה. מסיבה זו לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה הם מה שמכונה באוניברסיטאות "לימודים מורחבים". תוכנית הלימודים כוללת חטיבות רבות כגון לימודי אומנות, תולדות האומנות, לימודי מדעים, לימודי הנדסה, לימודים בתחום מדעי החברה והרוח, לצד כמובן לימודים בפן המעשי והתיאורטי של מקצוע האדריכלות.

לימודי ארכיטקטורה מתפרשים על פי רוב על פני חמש שנים אקדמיות, קרי, עשרה סמסטרים. תנאי הקבלה לחוגים השונים לארכיטקטורה אינם פשוטים, וכוללים לרוב מבדקי מיון כגון תיק עבודות, ראיון אישי, ובחינה ייעודית באנגלית.

באופן כללי, לימודי ארכיטקטורה מתחלקים ללימודי חובה וללימודי בחירה. לימודי החובה נועדו להעניק לכל הסטודנטים רקע ובסיס מוצקים דיים, כפי שמחייבים החוקים והתקנות השונים בארץ ובעולם.

לצד לימודי החובה, הסטודנטים רשאים לבחור מספר מסויים של שעות לימוד על פי רצונם לגבי תחום ההתמחות העתידי, תחומי ידע המעניינים אותם במיוחד, ותחומי ידע משיקים אשר עשויים לעזור להם בתחום ההתמחות.

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על מהלך הלימודים ועל הציון הסופי הוא פרויקט הגמר. לאחר סיום כל לימודי החובה, לרוב יינתן אישור לסטודנט להתחיל לעבוד על פרויקט הגמר שלו. זהו המקום עבור הסטודנט לשלב בין כל הידע והכלים שהוא רכש עד כה במהלך לימודיו, וליצור באמצעותם דבר חדש מן המסד לטפחות. הפרוייקט חייב לעמוד בדרישות נוקשות, והוא כמובן תנאי בל יעבור לסיום הלימודים.
מאחר והלימודים הם תיאורטיים במהותם, מחכה לבוגרי לימודי ארכיטקטורה עוד תקופה לא קלה ביציאה לשוק העבודה. בסיום מסלול הלימודים, פונים מרבית הבוגרים למשרדי אדריכלים ומנסים להתקבל לעבודה, כדי לצבור ניסיון בתחום.