סודות מחדר המיטות: כך תעצבו את חדר השינה המושלם.

קר, קר בחוץ! וכשזה המצב אין דבר כיפי יותר מלהתכרבל במיטה מתחת לפוך. חדרי השינה נתפסים כמקום מפלט מכיל ומפנק. בעוד שבעשורים קודמים נטו להזניח אותם (מתוך מחשבה שאין באמת צורך כי הם אינם מוצגים לאורחים) כיום יותר ויותר מכירים בחשיבותם כמטען אנרגטי שהוא MUST לשמירה על בריאות איתנה. אז רגע לפני שאת מסתערת על תכנון חדש לחדר השינה, קבלי 4 כללי יסוד שיעזרו לך לעמוד במשימה.

1. הכל מתחיל בלא מעט שאלות שצריך לשאול בעזרתן נשיג תוצאה אופטימאלית שתענה על הצרכים והאילוצים ותקלע לחלומות ולמאווים. כך למשל חשוב להבין מהן מידות הרהיטים  (כמו מיטה, שידות לילה, שידת איפור וכיוב'). האם אלה הגרים בחדר בלגניסטים או דווקא מסודרים, באיזה צד של המיטה ישן כל אחד מבני הזוג, האם נרצה טלוויזיה בחדר השינה, האם אור שמש או רעש מפריעים, כמה זוגות תיקים ונעליים קיימים ועוד.

2. העמדת האלמנטים בחדר, בפרט המאסיביים שבהם, היא קריטית לזרימה אופטימאלית בחלל. המטרה היא לשמור על השטח העיקרי כמה שיותר מרובע, כך החדר יראה וירגיש גדול ומרווח יותר.  ככלל, האופן בו המוח שלנו מעבד את האלמנטים השונים מתחיל כבר בכניסה לחדר- מה אני רואה מיד עם פתיחת הדלת והכניסה אליו. באופן גורף הקיר הראשון שנגלה הוא גם המשמעותי ביותר וככזה נרצה להותיר אותו פתוח ואוורירי, נטול ארונות מאסיביים שיחסמו את המרחב. זאת ועוד, המיטה צריכה להיות ממוקמת בפוזיציה בה בעליה לא יהיו עם הגב לדלת אלא יראו את הבאים רגע לפני שאלה יראו אותם. שליטה מלאה של דיירי החדר תעניק תחושת ביטחון והיא תוצר של העמדה נכונה של הרהיטים.

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו רינת קינן / צילום: מאור מויאל

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו עדי אראל / צילום: שי אפשטיין

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו מיכל רוטשילד / צילום: אלעד גונן

3. צריך להיות מציאותיים- בעוד שבפנטזיה כולנו חולמים לחזור לחדר שינה מאורגן ומסודר, במציאות הסיכוי שזה יקרה קלוש. בתום יום עמוס ומאתגר, למרביתנו אין חשק ואנרגיה לתלות ולקפל את הבגדים, התיקים והמעילים. לצד ארונות אחסון בעומקים שונים, מומלץ לייצר מקום יעודי למתלים דקורטיביים וכן אזורי אחסון משניים, שם תוכלו להניח פריטים יומיומיים. הקפידו להוציא מהחדר כל דבר שיכול להפריע לכם או לבני הזוג לנוח ולהירגע כמו מחשבים ניידים, חומר מהעבודה או כל דבר אחר שמסיח את הדעת ומפריע לייצר שלווה. זכרו: בדומה לשאר חללי הבית,  גם חדר שינה דחוס וחנוק מחפצים שאינם בשימוש מייצרים תחושת מחנק ותקיעות. זאת הזדמנות מצוינת להעביר הלאה או לתרום פריטים ורהיטים שאינם בשימוש. חדר מאוורר מרגיש גדול יותר מכיוון שהוא מאפשר מעברים גדולים ומרווחים.

4. לתאורה תפקיד משמעותי ביצירת חדר שינה אפקטיבי ונעים. על מנת לתכנן מערך תאורה מושלם מומלץ לשלב בין גוף תאורה מרכזי בעזרתם ליום יום, תאורה בצידי המיטה ותאורה היקפית בהתאם לפונקציות השונות בחדר שתיצור בנוסף אשליה של חלל גדול גם בשעות הערב. מומלץ לשלב גופי תאורה באזורים שמצריכים הארה פרטנית כמו שידת איפור, אזור ההלבשה ודומיהם ובנוסף, להתקין עמעמים לטובת וויסות עוצמת ההארה בסיטואציות שונות. בתוך כך מומלץ לתכנן מתגים נוספים לצד המיטה או לרכוש גופי תאורה עם מתג הדלקה וכיבוי מובנה בכדי שלא תצטרכו לקום ולכבות את האור לפני השינה.