תכנון ועיצוב פנים

עדי ברגמן אראל

עדי אראל ברגמן, בוגרת הסטודיו שלנו, הפכה מאז סיום לימודיה לפני כ-5 שנים לסיפור הצלחה. מאז שיצאה לדרך עצמאית היא לא עוצרת לרגע וכבר הספיקה לתכנן ולעצב פרויקטים רבים ומגוונים שמהווים סביבת מגורים חווייתית ומרגשת עבור המשפחות שגרות בהם. כך היא עושה את זה
עדי ברגמן אראל. צילום: עמית גושר

את דרכה החלה עדי ברגמן אראל כמעצבת גרפית, ובונת אתרי. היא ניהלה עסק בתחום המדיה החברתית ובמקביל עסקה בייבוא מוצרים אותם שיווקה באתר האינטרנט שיצרה: "סיימתי תואר בכלכלה וניהול ולפני כן הייתי מנהלת אזור בחברות אופנה, ניהלתי אנשי מכירות, ובעברי הרחוק עבדתי בעגלות בארה"ב, שם ניהלתי צוותי מכירה גדולים, דבר שעוזר לי מאוד גם היום בעבודת התכנון והבניה שממש כמו בתזמורת מצריכה מנצח שיכתיב את הקצב", היא מסבירה בראיון שערכנו עימה. " חשוב לי למסור ללקוחות שלי מידע מדויק על העלויות הצפויות. לעולם לא אייפה את ההוצאות כדי לסגור עסקה ומניסיון, בהחלט אפשר להתכנס לתקציב הנתון כל עוד שומרים על ראש פתוח ומוצאים פתרונות יצירתיים.

"ניהלתי עסק לעיצוב גרפי ובניית אתרים, כך שעיצוב אינו תחום זר לי. בתכנון אתרים הפרקטיות נכנסת לתפקיד: כיצד ליצור את המסלול הקצר ביותר על מנת שהגולש יגיע למסך שרצה וכיום, כמעצבת, חשוב לי לתכנן בתים פרקטים, שיעזרו ללקוחות שלי לחיות בזרימה טובה בביתם".

את לימודיה בסטודיו החלה תוך כדי תהליך עיצוב ביתה הפרטי: "אני זוכרת שכבר בתחילת התהליך פרחתי. התכנון הרגיש לי קצת כמו לבנות לגו ואז ירד לי האסימון. כעבור שבוע הגעתי לפגישה בסטודיו- פגשתי את המרצים וכמובן את ברברה. עוד לפני שהסתיים היום כבר ידעתי שזה המקום שלי".

"מאותה פגישה ועד תחילת הלימודים עברו מספר שבועות. הגעתי עם אנרגיות מטורפות, אהבתי את העובדה שהכיתה מאוד מגוונת וכל אחד מאיתנו מגיע מרקע אחר. למדו איתי צעירים, מבוגרים וגם אימהות, ממש כמוני. ישבתי בשורה הראשונה, לא רצית לפספס מילה וטוב שכך. כעבור תקופה מבינים שכל פרט הוא קריטי וקשור לשאר הנדבכים שלומדים במקביל. בכל מקרה, המרצים עוברים אחד אחד לוודא שכולם הבינו, לראות שכולם העתיקו מהלוח בצורה מדויקת, ומי שלא מוחק ומתחיל מחדש. כך אגב גם כיום כשאני מובילה פרויקטים; אם הקבלן טועה עליו לשבור ולהתחיל מחדש. מברברה למדתי עד כמה חשוב שהכל יהיה מושלם בתחום שלנו. אין מצב לעגל פינות".

"אין חיים קלים בסטודיו. לא באים ללמוד שם כדי לקבל ליטופים. אם עושים טעות מתוך רשלנות או חוסר תשומת לב המרצים בהחלט לא עושים הנחות אך מצד שני התקופה הזאת היא שיעור חשוב לחיים; כמעצבים אנחנו מתכננים בתים עבור אנשים ואין הקלות. לכל דבר יש השלכות: טעות בשרטוט תוביל לטעות בתמחור ובביצוע, וכמעצבת עלי לקחת אחריות על טעויות של עצמי לכן חשוב להימנע מהן מלכתחילה. במהלך הלימודים לקח לי קצת זמן להבין ממה נובעת ההתעקשות הזאת ולמזלי, היתה לנו שנת סטאז' במהלכה הבנו עד כמה היא חשובה. כיום אני יודעת שעלי לבדוק כל תכנית או פרט שאני מוציאה בשבע עיניים ואח"כ גם את אנשי המקצוע באתר- לוודא שהכל בוצע לפי התכנית". 

מה עוד למדת בסטודיו ומה מגדיר את חתימת ידך כמעצבת?
"אם יש דבר שלמדתי מברברה היא העובדה שקירות הם פלסטלינה וכך אני מתכננת- הכל ניתן לשינוי ותמיד יש פתרונות, השאלה כמה הם יעלו וגם בזה עלי להתחשב. כיום אני מתמקדת בהרבה מאוד פרויקטים של שיפוצי דירות. הקו של ללא ספק מודרני אבל לעיתים אני משלבת בו גם ניואנסים מעולמות הבוהו והקלאסי. עם זאת, אני מאמינה שכל פרט שמתוכנן בקפידה, תוך התחשבות בפרקטיקה ובתאורה שמציפה אותו הוא נכון ויפה, גם אם לא ניתן להגדיר אותו כמודרני. אני דוגלת ביצירת חללים שמנוצלים נכון ומחולקים בצורה חכמה. חשוב לי לייצר משחקי תאורה וליצור תרחישים שונים ע"י הארה של אזורים שונים. בנוסף, אם אני לתכנן משרד ביתי והשטח מאפשר, אני מתכננת אותו כחלק אינטגרלי מהסלון, כמעין תכשיט בחלל הציבורי".


רוצים לקרוא עוד על עדי אראל ברגמן ופועלה?
היכנסו ל
אתר, לעמוד הפייסבוק ולעמוד האינסטגרם.