עושים מקום של כבוד לבלאגן - חלק א'

אחת הטעויות הנפוצות בתכנון הבית היא אי מציאת פתרונות אחסון ראויים, בפרט באזורים אסטרטגיים במיוחד שנרצה שיישארו מסודרים ומוקפדים אבל אנחנו מגלים אותה- כמה מטריד ועצוב- רק בדיעבד.  מאמינה שגם לך יצא לא פעם למצוא את עצמך נאבקת עם הבלגאן שהצטבר בכניסה לבית, בשירותי האורחים או אצלך בארון הבגדים, אז רגע לפני שאת מורטת שיערות מהראש מעצבים עצרי לרגע, תנשמי עמוק ותחשבי עם עצמך האם לא הגיע הזמן לתכנן פתרונות אחסון ראויים שיהיה סופר פונקציונליים וחשוב לא פחות יראו נהדר. הגיע הזמן לעשות מקום של כבוד לבלאגן!

תכננה ועיצבה בוגרת הסטודיו הילה פרי, צילום אורית ארנון
תכננה ועיצבה בוגרת הסטודיו הילה פרי, צילום אורית ארנון​

זה ישמע לחלק מאיתנו פרדוקס אבל את הבלגאן צריך לכבד מכיוון שהוא עובדה מוגמרת ולא הולך לשום מקום! זאת גם בדיוק הסיבה שהחלטתי להקדיש לו לא בלוג אחד אלא שניים, יש למה לחכות!

אז איך נמנעים מבלגאן ולמה בכלל הוא נוצר?

בואי נדבר עליו רגע…  בלאגן הוא תוצר ופועל יוצא של עשיה. תרצי או לא תרצי, כשאת מבשלת במטבח נוצר בלגאן, תמיד ייווצרו כלים מלוכלכים ויצטברו שאריות של אורז על אחד המשטחים. בלגאן מעיד על עשיה וזה כשלעצמו דבר מבורך! אני נוטה להקביל את זה לבלאגן שמצטבר אצלי על שולחן העבודה כשאני מתכננת וילה חדשה ומדהימה אז צומחת ונוצרת ערימה של סקיצות בגובה של מגדל שלום לכל הפחות, אז נכון, יש בלגאן אבל ביננו, יש דבר יפה מזה? החוכמה היא לדעת לשמור עליו בפרופורציות.

הבעיה מתחילה כשאת הבלאגן שיצרנו לאף אחת לא ממש בא לסדר- עבדנו, הגענו לתוצאה ופשוט לא בא לנו יותר, לכן החוכמה היא להקדים תרופה למכה ולנסות למזער נזקים עוד הרבה לפני שהם קורים- עוד בשלב של תכנית מערך הריהוט ותכניות נגרות האומן של הרהיטים השונים.

עם כל הכבוד לבלאגן, וכאמור יש הרבה כבוד, יש לו נטייה מובהקת לשאוב אנרגיה, להכניס לדאון ולהרגיז לפעמים מבלי להבין שהוא הגורם או לדעת למה. אני אחדד- בלגן שנראה בעין מייצר גבבה וגודש צורני מזיק! כשאני באה הביתה וזורקת את התיק וערימות הדואר בסלון ואת הג'קט על האי במטבח הוא תוצר של עצלנות ודחיינות- אחד מהבאגים של האפליקציה האנושית אבל זה מה יש. הוא שונה לגמרי מהבלגאן שהזכרתי קודם ואותו יש לפוגג. פוף…  

מונחים כמו ברדק, הזנחה וחוסר טיפוח צריך להעיף מהלקסיקון וכדי לדלג עליהם ולנצח את מפלצת הבלגאן יש לא מעט פטנטים: לפני הכל- לארגן בצורה מודעת מקום. כן כן, בלגן הוא מפלצת שאם תתני לה את האצבע היא תרצה את כל היד. צריך לשים לו גבולות וחומות ולכן אני ממליצה לך בחום לעשות עם עצמך בירור יסודי- תשאלי את עצמך מה יש לך בידיים כשאת נכנסת הביתה: מטריה, רצועה, מפתחות, תיק.. תארגני  שבכניסה תהיה שידה או ארון אבל לרגע אל תחשבי על מדפים פתוחים שנראים אולי נהדר במוזיאון או בז'ורנל אבל פחות בחיים האמיתיים.

תזכרי שעם תכנון מוקפד אפשר לטוס גם לירח! תקפידי לתכנן רהיט עם מגרות כך שלא תצטרכי לשחות חזה למעמקי הארון ותוכלי לשלוף כל דבר בקלות. אני ממליצה בחום לייצר חלוקה- מגירה עם חוצץ לדואר נכנס ויוצא, מגירה לרצועה ושקי-קקי של הכלב וכיוב'. תקבעי עם עצמך יום אחת לשבועיים בו במשך 10 דקות את מארגנת ומעיפה שטויות שיצטברו והאמיני לי שפתאום החיים יראו יותר יפים. אגב, אם את כבר משקיעה מאמץ ומחשבה, כדאי לשקול גם ספסל  עליו אפשר לשבת ולחלוץ נעליים בניחותא שכולל גם תא אחסון פנימי. בנוסף, עכשיו כשהחורף ממשמש ובא, תמנעי בכל תוקף מלקנות מתלה עם ווים שאולי נראה נהדר בקטלוג של איקאה אבל רוב הסיכויים שבבית של בנאדם נורמלי יראה כמו קטסטרופה בהתגלמותה. תקפידי לבחור ארונית קטנה עם דלתות, מתלי חצי פתוח/חצי סגור וכיוב'. חשוב לבחור רהיטים עם חורי איוורור או משרביות. באת עם מעיל רטוב? ייבשי על קולב במקלחת ורק אח"כ תחזירי לארון.

יקרה שלי, אנחנו רק בהתחלה.. בבלוג הבא אסביר איך לנצח את הבלאגן בעוד חללים אסטרטגיים אז כאמור, יש למה לצפות.

עיצוב בטי יעקובסון, צילום אורית ארנון (6)

תכננה ועיצבה בוגרת הסטודיו בטי יעקובסון, צילום אורית ארנון

צילום תומר בללתי

צילום תומר בללתי

סגירת תפריט
לשליחת הודעה
שלחו לנו הודעה
היי יקירה,
מתעניינת בלימודי עיצוב פנים? דברי איתי ❤️
דילוג לתוכן